پله گرد نوعی از پله راه پله است که به لحاظ ساختار گرد و قوس دار است. پله های گرد بیشتر در ساختمان های لوکس و دوبلکس اجرا میشوند. تاثیر پله گرد در فضای داخلی ساختمان به حدی است که تولید کنندگان طرح ها و مدل های مختلفی را تهیه کرده اند تا بتوانند سلیقه های خریدارن را پوشش دهند. انواع مختلفی از پله گرد با توجه به متریال مصرفی وجود دارند که بارز ترین آنها عبارتند از:

پله گرد فلزی

راه پله گرد فلزی مناسب ترین نوع پله محسوب میشود. طراحی ساده و عدم محدودیت در ساخت از محاسن این نوع پله محسوب میشوند.

پله گرد چوبی

پله های چوبی میتوانند آرامش و گرمای چوب را به محیط پیرامون انتقال دهند. عدم مقاومت چوب به همراه قیمت بالا از معایب این نوع پله است.

پله گرد بتنی

استفاده از پله بتنی به عنوان پله گرد دوبلکس امروزه کمتر دیده میشود. عدم اصلاح و تنوع کم به لحاظ شکل از بزرگترین معایب این محصول بشمار میروند.

پله گرد ترکیبی ( پله گرد لوکس)

پله گرد فلزی

بهترین نوع از راه پله گرد بدون شک پله گرد فلزی (پله گرد آهنی) است. مقاومت فلز در برابر فشار و ایمنی بالا از محاسب این نوع پله محسوب میشود. بیشتر پله های گرد فلزی در سبک مدرن و ساده ساخته میشوند. طراحی پله فلزی گرد به صورتی است که حول محوری ثابت میچرخند. انواع مختلفی از پله گرد فلزی وجود دارند.

پله گرد زیر محور

در این نوع راه پله قطعا یک ظرف معلق است این نوع پله با ناتم پله معلق نیز نام گذاری میشود. بر خلاف تصور لزومی برای وسط قرار گرفت محور وجود ندارد و بنا بر شرایط میتوان طرح خود را اجرا کنید. سبک این نوع از پله گرد مدرن است و منعطف ترین پله محسوب میشود.

حتما بخونید:  درب مدرن و درب لاکچری در کارخانه دربسازه

پله گرد دو محور باکس

یکی از زیبا ترین راه پله ها همین پله گرد دو محور باکس است. نوع متریال بکار رفته در پله گرد اگر درست محاسبه شود میتوان پله های با عرض 2 متر را نیز در این سبک اجرا کرد./ ساختمان های تجاری، هتل های لوکس و مراکز خرید بیشترین استفاده را از پله های گرد دو محور باکس دارند. استفاده راحت با قدرت انتقال بالا از محاسن این پله محسوب میشود.

پله گرد حول لوله برش خورده

محدودیت در ابعاد: شعاع خارجی کمتر از 95 سانت نباشد.

وزن بر اساس هر متر ارتفاع : 100 کیلو گرم مناسب برای پله با عرش 1متر با شعاع خارجی 115 سانتی متر

پله گرد دور لوله

وزن تقریبی 65 کیلو گرم برای هر متر ارتفاع با شعاع خارجی 95 سانت با عرض پله 90 سانتی متر

پله گرد تک محور کنسولی

وزن تقریبی بر حسب هر متر ارتفاع: 90 کیلو گرم مناسب پله با شعاع خارجی 150 سانتی متر و عرض پله 85 سانتی متر

محدودیت ابعاد : شعاع خارجی پله نمی بایست از 70 سانت کمتر باشد. عرض پله 85 مناسب تر است.

ساخت پله گرد

استفاده از مواد اولیه مناسب و با کیفیت در پله گرد تاثیر بسیار زیادی دارد. علاوه بر کیفیت و ماندگاری راه پله نیاز است تا محاسبات دقیق در زمان اجرا لحاظ شود تا نرده حفاظ پله هم به صورت استاندارد ساخته شود.

محاسبه پله گرد

استفاده از کارشناسان و افراد کارآزموده در ابتدای پروژه ساخت پله گرد سبب میشود تا بدون هیچ خطایی یک راه پله گرد و زیبا در اختیار داشته باشید. ساخت پله گرد با توجه بو نوع طرح و مواد اولیه متفاوت است. ساخت پله گرد بسیار تخصصی است چرا که باید مقاطعی مانند سکو، محل ستون مرکزی، سطح پله و …. را باید اندازه گیری کرد . کارشناسان مجموعه ثامن به صورت رایگان کلیه محاسبات لازم را انجام داده و اجرایی میکنند.

حتما بخونید:  درب پارکینگ زیبا برای خانه مسکونی - آپارتمان، ویلا

طراحی پله گرد

اصول و ضوابطی از طرف نظام مهندسی در رابطه با راه پله و اجزای آن تدوین و تعریف شده است که میبایست در زمان طراحی رعایت شوند. ارتفاع پله: به طور کلی تعاد پله بستگی به ارتفاع دارد و طبعا به هر میزانم که ارتفاع بیشتر باشد تعداد پله هم بیشتر خواهد شد. ارتفاع پله در ساختمان مسکونی 16 تا 20 سانتی متر تعریف شده است، دلیل انتخاب ارتفاع کم به سن افراد استفاده کننده بستگی دارد که در ساختمان های مسکونی کودکان و افراد مسن بیشترین وقت خود را در منزل می گذراند  .

کف پله: کف پله تابع دو عامل است. طول کف پا و طول قدم  کف پله ها حدود 30 تا 32 سانتی متر است. طول پله هم 65 تا 70 سانتی متر تعریف شده است. با توجه به این محاسبات تعداد پله هایی که پشت سر هم قرار میگیرند در حدود 8 الی 12 پله میباشد.

عرض پله گرد: عرض پله در ساختمان های یک طبقه 95 تا 100 سانتی متر است. در ساختمان های با طبقات بیشتر برای عبور بیشتر از 2 نفر نیاز است که عرض پله را 120 سانتی متر در نظر بگیرید. به صورت کلی عرض پله بستگی به تعداد نفراتی است که از آن عبور و مرور میکنند. علاوه بر این عوامل به هر میزان که عرض پله گرد بیشتر باشد شکل و زیبایی آن نیز به مراتب بهتر است.

ابعاد پله گرد

اجرای پله گرد

قیمت پله گرد

پله گرد دوبلکس

انواع پله گرد دوبلکس

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست