انواع درب پارکینگ Types of garage door را می توان از 2 جهت برسی کرد:  بر اساس موارد استفاده در ساختمان و همچنین  بر اساس جنس و متریال به کار رفته در درب پارکینگ

ما در این مقاله انواع درب پارکینگ را به شما معرفی میکنیم و با ذکر معایب و محاسن هر کدام سعی میکنیم شما را در انتخاب درب پارکینگ مناسب برای ساختمان خود یاری کنیم

در هر صورت انتخاب درب پارکینگ مناسب به عوامل متعددی بستگی دارد : بودجه شما برای خرید درب پارکینگ , اندازه و ابعاد درب , هماهنگی با نمای ظاهری ساختمان , شمالی یا جنوبی بودن بنا و همچنین عوامل محدودکننده ای مانند عدم وجود فضای کافی برای نصب درب و … که شما با در نظر گرفتن تمامی عوامل بالا میتوانید به بهترین انتخاب از میان انواع درب پارکینگ برسید.

نکته مهم در انتخاب درب ساختمان هارمونی بین درب حیاط و درب پارکینگ می باشد که نیاز است در همان ابتدا سفار شداده شود.

انواع درب پارکینگ
انواع درب پارکینگ

انواع درب پارکینگ از لحاظ متریال

درب پارکینگ را میتوان بر اساس جنس و متریال به کار رفته در آن به چند دسته تقسیم کرد: درب آهنی (درب فلزی) – درب چوبی – درب آلومینیومی و درب هایی که با ترکیبی از موارد و متریال مختلف ساخته می شوند. شما میتوانید با مطالعه مقاله انواع درب پارکینگ با اطلاعات بیشتر و دید بازتری نسبت به انتخاب درب مناسب برای خود اقدام کنید.

انواع درب پارکینگ : 1-درب آهنی

در میان انواع درب پارکینگ , درب فلزی رایج ترین نوع درب مورد استفاده در جهان است. این حجم از استقبال و استفاده گسترده از درب آهنی (درب فلزی) در میان مردم قطعا بی دلیل نیست:  استحکام بالا , نیاز به مراقبت کم , سهولت در اجرای هر نوع طرح و رنگ زیبا در ساخت درب فلزی و قیمت مناسب باعث شده پس از گذشت سالیان دراز هنوز هم درب فلزی انتخاب اول طراحان و معماران دنیا باشد.

انواع درب پارکینگ آهنی
انواع درب پارکینگ آهنی

استحکام و ماندگاری درب فلزی

توجه به امنیت و استحکام ساختمان از طراحی نقشه اولیه برای عمارت تا به کارگیری مصالح و متریال ساخت بنا مورد توجه خاص میگیرد. بی شک یکی از مهمترین عوامل در انتخاب از میان انواع درب پارکینگ , عامل استحکام و امنیت آن است. به لحاظ امنیتی درب پارکینگ ساختمان نقش اصلی را در ارتباط میان حریم خصوصی شما و محیط خارجی ساختمان ایفا میکند.

انواع درب فلزی به دلیل استفاده از آهن و فولاد در ساختار آن قطعا امنیت و استحکام حداکثری را برای شما  به ارمغان می آورد. ماندگاری فلز در برابر عوامل مختلف باعث میشود عمر این نوع درب ها به اندازه عمر ساختمان شما باشد!

نگهداری و مراقبت از درب پارکینگ فلزی؟

میتوان گفت درب آهنی پس از نصب نیاز به مراقبت و نگهداری چندانی ندارد. به دلیل مقاومت فلز دربرابر ضربه شما نیازی به تعمیرات دوره ای برای شکل ظاهری آن نخواهید داشت. برعکس چیزی که در میان دیگر انواع درب پارکینگ مانند درب های چوبی یا الومینیومی شاهد هستیم.

البته این مواردکاملا  بستگی به این دارد که تولید کننده از توانایی و تجربه کافی برای ساخت انواع درب پارکینگ برخوردار باشد. از مواد اولیه با کیفیت و استاندارد استفاده کرده و تمام جزئیات را رعایت کند.

حتما بخونید:  درب فلزی زیبا

همچنین با رنگ کاری و پوشش مناسب,  شما کمترین تاثیر را در برابر عوامل طبیعی نظیر باران و برف و همچنین گرمای تابستان خواهید داشت.

بیشمار طرح و رنگ برای انواع درب پارکینگ آهنی

در گذشته انواع درب های آهنی با کمترین توجه به ظاهر و زیبایی , بصورت یک تکه از فولاد و فلز ساخته می شد و تنها جنبه استحکام و امنیت آن مورد توجه قرار میگرفت. فقط افراد ثروتمند در قصرها و قلعه های خود از فرم دهی به فلز برای زیبایی ظاهری آن استفاده میکردند.

در سالیان اخیر علاوه برمعماری داخلی ساختمان ؛ اغلب مردم متوجه اهمیت زیبایی نمای ساختمان نیز شده اند. درب ورودی به عنوان اولین اٍلمٍان از ساختمان که هر فرد با  آن برخورد دارد قطعا مرکز توجهات در نمای ساختمان است.

به لطف انواع دستگاه های خم کاری و برشکاری پیشرفته نظیر برش های  cnc و واترجت و … شما میتوانید هر نوع طرح و شکل پیچیده را در طراحی درب پارکینک ساختمان خود به کار ببرید. طرح هایی که در گذشته ناممکن به نظر میرسید امروزه به لطف همگام شدن با پیشرفت صنعتی به سهولت اجرا میشوند.

به دلیل قابلیت های ذاتی فلز , شما میتوانید بیشترین استفاده را از رنگ کاری در هویت بخشی به درب به عنوان بخشی از نمای ظاهری ساختمان خود داشته باشید. عدم وجود محدودیت در ترکیب رنگ های مختلف و همچنین پتینه کاری آن باعث میشود شما رنگ دلخواه خود را بر روی درب آهنی پیاده کنید.

انواع درب پارکینگ فلزی
انواع درب پارکینگ فلزی

قیمت مناسب درب آهنی

مهمترین عامل در محدود کردن افراد برای انتخاب دربی مطابق خواسته ها و ایده آل هایشان , بودجه است. در بسیاری از موارد شما درب باشکوه و زیبایی را میبینید که مورد تاییدتان است ولی به دلیل متریال به کار رفته در آن دارای قیمت بالایی است.

در میان انواع درب پارکینگ , دربهای فلزی جزو درب هایی به شمار میرود که از مناسب ترین قیمت برخوردارند.  به دلیل فراوانی طبیعی و همچنین استفاده گسترده  از آهن و فولاد در صنعت ساختمان ,  قیمت درب آهنی در مقایسه با انواع درب آلومینیوم و درب چوبی بسیار مناسب تر است.

انواع درب پارکینگ: 2-درب چوبی

قبل از کشف فلز و حتی تا دوره ای پس از آن , بی شک یکی از رایج ترین و قدیمی ترین گزینه ها برا ی درب هر نوع سازه ای , درب چوبی بوده است. سهولت در ساخت به سبب فرم دهی آسان به چوب و سهولت در دسترسی به دلیل فراوانی در طبیعت باعث شده بود این نوع درب  در گذشته تنها گزینه مناسب برای درب ورودی هر نوع سازه ای باشد . با وجود جنگل های انبوه در اطراف خانه ها ,  استفاده از چوب برای ساخت خانه و درب آن نیز منطقی ترین گزینه بود.

درب چوبی برای پارکینگ

محاسن درب چوبی

امروزه مهمترین عاملی که باعث میشود شما از میان انواع درب پارکینگ , درب چوبی را انتخاب کنید ؛ زیبایی ظاهری و جذابیت درب چوبی است.  به دلیل ضعف هایی که از آنها نام خواهیم برد ؛ خاص بودن این نوع درب امروزه اصلی ترین عامل انتخاب آنهاست. هنوز هستند افرادی که خاص بودن را به کیفیت ترجیح میدهند و حاضر به پرداخت بهای آن نیز هستند.

همچنین , فرم دهی به شکل ظاهری درب به لطف هنرهای دستی با قدمتی مانند منبت کاری و خراطی به بهترین شکل انجام میگیرد. انواع نقوش و طرح های زیبا را شما به لطف استادکاران این حرفه میتوانید بر روی درب های خود داشته باشید. درب هایی که به خوبی بر روی آنها کار شده باشد را میتوان یک اثر هنری دستی نیز دانست.

انواع درب پارکینگ چوبی

معایب درب های چوبی

در ایران امروزه استفاده از درب چوبی در میان انواع درب پارکینگ بسیار کم و نادر شده است. بیشترین استفاده از دربهای چوبی به خانه هایی محدود میشود که بصورت ویلایی در مناطق شمالی ساخته میشوند. استفاده محدود به عنوان درب ویلا این کاهش استقبال از درب چوبی  مربوط به ضعف هایی است که در برابر دیگر انواع درب پارکینگ دارد:

حتما بخونید:  درب فلزی زیبا در بخش درب سازی
محدودیت استفاده از چوب درختان

محدودیت منابع چوبی در طبیعت به دلیل استفاده بی رویه از آن در گذشته باعث وضع قوانینی شده که استفاده از چوب را در سطح وسیع محدود میکند. این محدودیت در عرضه باعث گران شدن چوب به عنوان متریال اصلی این نوع درب ها میشود.

مقاومت و ماندگاری پایین

چوب پس از جدا شدن از درخت , در مقابل عوامل طبیعی مانند نور خورشید و رطوبت و همچنین نفوذ آب بسیار آسیب پذیر است. همچنین برخی چوب ها زمینه رشد قارچ های طبیعی را دارند. بنابراین شما باید چوب هایی را انتخاب کنید که در برابر عوامل طبیعی مقاوم تر هستند مانند راش , بلوط سفید و ماهون .

عدم رنگ پذیری مناسب و قیمت بالا

در میان انواع درب پارکینگ , دربهای چوبی ضعیف ترین رنگ پذیری را دارند. همچنین رنگ باعث صدمه به زیبایی طبیعی چوب میشود. معمولا هر 3 تا 5 سال باید رنگ یا جلای درب را تجدید کرد.

به دلیل وجود محدودیت های زیاد برای استفاده از انواع چوب , چوبهای باکیفیتی که برای درب استفاده میشود بسیار گران هستند و هزینه تعمیر و نگهداری از درب چوبی نیز مزید بر علت است. این گرانی باعث استفاده از درب های وارداتی میشود که ارزان تر هستند ولی کیفیت چندانی ندارند. همچنین برای استفاده داخل ساختمان دربهای pvc جایگزین دربهای از جنس چوب شده اند.

در واقع میتوان گفت از میان انواع درب پارکینگ , دربهای چوبی ؛ خاص ترین انتخاب و گران ترین انتخاب هستند که با وجود زیبایی , معایب فراوانی دارند.

درب آلومینیوم برای پارکینگ
درب آلومینیوم برای پارکینگ

انواع درب پارکینگ : 3-درب آلومینیومی

آلومینیوم به دلیل ساختار سبک و مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی جزو انتخاب های مناسب برای درب های داخلی و همچنین فریم پنجره و پارتیشن است. ولی کمتر به عنوان درب پارکینگ مورد استفاده قرار میگیرد.

این نوع درب ها به علت گران بودن آلومینیوم معمولا با ورقه های نازک کار میشوند که در مورد دربهای داخلی و پنجره یا پارتیشن توجیه دارد ولی در مقایسه با انواع درب پارکینگ , این مدل برای استفاده به عنوان درب پارکینگ از مقاومت پایینی در برابر نفوذ برخوردار است و مشکلات امنیتی زیادی را برای ساختمان شما ایجاد میکند. در نتیجه شما این مدل دربها را به عنوان درب پارکینگ فقط در موارد محدودی مانند درب های پارکینگ که در فضای داخلی ساختمان قراردارند و نیاز به امنیت زیادی ندارند مشاهده میکنید.

انواع درب پارکینگ آلومینیومی

انواع درب پارکینگ

4-درب های ترکیبی : درب های ترکیبی دربهایی هستند که سعی در استفاده ایده آل از تمام متریال موجود دارند و با استفاه از مواد مختلف در ساخت درب , تمام ضعف ها را پوشش میدهند. از میان انواع درب پارکینگ , دربهای ترکیبی را میتوان بهترین گزینه برای انتخاب دانست.

حتما بخونید:  مدل درب فرفورژه برای درب حیاط و درب پارکینگ

ترکیب چوب و فلز , ترکیب آلومینیوم و شیشه , ترکیب فلز و چدن , ترکیب فلز و آلومینیوم باعث میشود شما دست بازتری برای انتخاب داشته باشید.

بعنوان مثال : درب های چوبی که به تفضیل توضیح داده شد معایب فراوانی دارند ولی میتوان چهارچوب درب و بدنه درب را فلزی ساخت تا استحکام و امنیت کافی داشته باشد و برای نمای درب از چوب های ترموود استفاده کرد که هم زیبایی درب های چوبی را داشته باشید و هم استحکام و ماندگاری دربهای فلزی

نقطه ایده آل درب های ترکیبی را میتوان در یک نوع درب خلاصه کرد: درب فرفورژه

انواع درب پارکینگ
انواع درب پارکینگ

انواع درب پارکینگ : درب فرفورژه

واژه فرفورژه ferforge  کلمه ای فرانسوی است که از  fer به معنای “آهن” و forge  به معنای “کوبیده شده” تشکیل شده است.در ایران به گلنرده نیز شهرت دارد.

برای ساخت فرفورژه؛  چهارپهلو یا میله های آهنی را داخل کوره های آهنگری گداخته میکنند و روی سندان  به وسلیه چکشهای فلزی نوک آنها و انتهای آن را به شکل ویرگول شکل میدهند. و با استفاده از قالبهای مختلف, بدنه این میله ها را در جهات مختلف پیچ و تاب میدهند. در نهایت شما با صنعت آهنگری (چلنگری) به فلز سخت و سرد , ظاهری زیبا و هنرمندانه میدهید که ترکیبی ایده آل را ایجاد میکند.

درب فرفورژه : یک اثر هنری  زیبا برای ساختمان شما

درب فرفورژه با استفاده از هنر آهنگری (چلنگری) قدیمی و استفاده از ابزارهای صنعتی نوین توانسته دست طراحان را آنقدر باز بگذارد تا بتوانند درب هایی طراحی کنند که بیشتر به یک اثر هنری می ماند تا یک سازه فلزی

درب فرفورژه ترکیبی از سازه های آهنی (پروفیل,چهارپهلو,ورق) است که بسته به طرح و مدل آن با متریال های دیگری مانند چدن , آلومینیوم ,چوب و … ترکیب میشود.  در ترکیب این قطعات از دستگاه های جوشکاری مدرن تحت گاز co2 استفاده میشود که اتصال قوی تری ایجاد میکند.

انواع درب پارکینگ فرفورژه
انواع درب پارکینگ فرفورژه

ماندگاری بالا و امنیت در عین زیبایی

استفاده از فلز در تمام انواع درب پارکینگ فرفورژه اصل اساسی است که باعث افزایش استحکام و امنیت آن میشود. همچنین به دلیل ساختار قطعات فرفورژه میتوان بیشمار درب متفاوت طراحی کرد که هر کدام ویژگی و زیبایی خاص خود را داشته باشد.

استفاده از قطعات چدنی , زیبایی خیره کننده ای به این درب میدهد. این قطعات چدنی در اشکال و اندازه های متفاوتی ساخته میشود.

رنگ های جذاب و ماندگار

درب میان انواع درب پارکینگ ؛ درب فرفورژه بیشترین امکان را برای انجام رنگ کاری زیبا برخوردار است. به دلیل برجشتگی های قطعات چدنی یا فرفورژه میتوان از رنگ آمزینه به روش پتینه کاری استفاده کرد تا جلوه منحصربفردی را برای درب شما ایجاد کند. یه تابلو خیره کننده که با فلز و چدن کار شده است!

سایت درب سازه تولید کننده انواع درب پارکینگ فرفورژه

 انواع درب پارکینگ بر اساس نوع استفاده در ساختمان

بسته به نوع محلی که قرار است برای آن درب پارکینگ استفاده شود میتوان از انواع درب پارکینگ استفاده کرد:

 

1 دیدگاه. ترک جدید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست